×

×

פטרת ציפורניים בידיים

פטרת או אקזמה בידיים היא זיהום עור טורדני שסובלים ממנו כ - 10% מהאוכלוסייה בשלב כזה או אחר במהלך החיים. הזיהום בידיים נגרם כתוצאה מפטריות ששמם דרמטופיטים (פטריות הצומחות בעור המשמידות את החומר הקרני). הפטרת גורמת לקמטים בולטים, נימים מודלקים, ותחושת גירוד חזקה מאוד בכף היד ובאצבעות. במקרים רבים יופיעו על כף היד פצעונים, העור יתקלף ויתקשה, ואף יקבל גוון שבין צהוב לוורוד. ההדבקה במחלה נגרמת בדרך כלל מזיהום אחר שמקורו לרוב בפטריות ברגליים. מאחר ולפטרת בידיים יש סימפטומים זהים למחלות עור אחרות, צריך לעבור אבחון מקצועי לזיהוי המחלה. זיהוי שגוי, יגרום לטיפול לא מתאים שעשוי להחריף את הפטרת בידיים.

המלצת המערכת

למרות שהטיפול בתרופות, תכשירים, קרמים ומשחות יעיל בחלק מהמקרים, ההמלצה היא לשלב בין טיפול תרופתי לבין שימוש במכשירים מבוססי אור שקוטלים את הפטרייה בידיים לחלוטין. התייעצו עם המכונים המובילים בישראל שיצליחו להעלים את הפטרת שלכם לחלוטין. עשו זאת עכשיו!

 


מאפייני פטרת ציפורניים בידיים

הפטרייה מתחילה להתפשט דרך משתית הציפורן (שכבת העור סביב הציפורן) או דרך הקוטיקולה (שכבת העור מעל בסיס הציפורן). מיקרובים ופציעות בין קפלי העור ליד הציפורניים עוזרים להתפשטות הזיהום. כתמים צהובים לבנים מתחילים להופיע, הציפורן הופכת להיות רגישה למגע, ובלחיצה עליה עשוי לצאת נוזל סמיך צהוב או שקוף. כשהפטרייה אינה מטופלת, הזיהום מתפשט לשכבות עמוקות יותר, האזור מתחיל לכאוב, ובסיס הציפורן מאדים. ההתפשטות עשויה להתחיל בציפורן אחת, ולאחר מכן להשפיע על שאר האצבעות. עם הזמן, הציפורן עלולה להתנתק מבסיסה, ובמקרים מסוימים הציפורן תתעבה, תהפוך למחוספסת, ותשנה את צבעה. במקרים בהם המערכת החיסונית מוחלשת (סוכרת, סרטן ועוד), או כאשר עובדים במקומות לחים, הזיהום בידיים עלול להפוך לכרוני.

 


איך מאבחנים פטרת ציפורניים בידיים?

שיטת האבחון האמינה ביותר לפטריות ציפורניים בידיים היא תרבית (דגימה מיקרוסקופית) הנלקחת או לאחר חיתוך חלק ניכר מהציפורן או על ידי גירוד הציפורן. את האבחון מבצעים במספר שלבים, ראשית צריך לנקות ולחטא היטב את ציפורני הידיים, לאחר מכן מגרדים מהחלק שקרוב ביותר לציפורן עובש שנשלח לבדיקה מיקרוסקופית. את הדגימה שנלקחה מציפורני הידיים שומרים תמיד בטמפרטורת החדר. מבצעים מספר מבחנים לדגימה, חלק מבודד את העובש והשמרים ובחלק אחר עורכים מבחני שרשרת או מאבחנים את הדגימה בעזרת חומצה (Pas). בסיום הבדיקות נקבעת במדויק סוג הפטרייה. כעת ניתן להתאים את הטיפול הדרוש להכחדת הפטרייה בידיים. החסרון בבדיקת התרבית הוא פרק הזמן הארוך שחולף החל מהרגע שנלקחת התרבית ועד לקבלת תוצאותיה (כחודש).

 


איך מונעים פטרת ציפורניים בידיים?

להיגיינה תפקיד חשוב במניעת הפטרת בידיים. כדי למנוע פטרת או את התפשטות הפטרייה והבקטריה כאשר זו פוגעת בידיים, חשוב לרחוץ ידיים עם סבון לפחות פעמיים ביום, לאחר הרחיצה יש לייבש את הידיים היטב שכן מים ולחות הם האויבים הגדולים ביותר של הפטרייה. גזירה ושיוף הציפורניים בידיים ובכלל, צריכה להתבצע בקפדנות, ויש לשים לב לכך שצורת הציפורן לאחר הגזירה היא אינה בזווית שעלולה לחדור את ״הבשר״. גזירה מעוגלת או גזירת ציפורניים עמוקה עלולה לגרום לתופעה שנקראת ציפורן חודרנית. חשוב לחטא גם את המספריים וגם את הפצירה. כאשר הכלים אינם סניטריים, עולה הסיכון להידבקות, והפטרייה עלולה להתפשט לציפורניים אחרות.

בשום מקרה אין להדביק ציפורניים מלאכותיות על ציפורניים הנגועות בפטריות מכיוון שקיים חשש לתגובות אלרגיות, זיהומים, שטפי דם, נִמְלוּל (תחושת עקצוצים בעור) או כאב חזק. אנחנו גם ממליצים לכן להימנע בכלל מהדבקת ציפורניים מלאכותיות המסכנות אתכן בפטרת. האפשרות היעילה ביותר למניעת התפשטות הפטריות היא לרסק מספר שיני שום, להשרותם במיץ לימון, ואחר כך, עם צמר גפן, לטבול בתערובת ולמרוח על הציפורניים עד לייבוש. יש לחזור על כך במשך שבוע - כפעם אחת ביום. פעולה זו אינה יעילה כאשר הזיהום הגיע לשלב כרוני המחייב טיפול מקצועי.

 


טיפולים ביתיים לפטריות בידיים

רופאים רבים ממליצים על משחות מקומיות וכדורים לטיפול בפטריות, אולם מטופלים רבים מעידים כי גם התרופות הביתיות האלטרנטיביות פועלות בצורה סבירה. תרכובות כמו שמן עץ התה, פרוקסיד מי חמצן, חומץ הדרים, וויטמין B, מסכות חמר בידיים, טחינת גרעינים עם מיץ לימון ועוד, יעילות במקרים מסוימים כנגד הפטרת בידיים. בשום אופן לא מומלץ ליטול תרופות מרשם ללא אבחון מוקדם והתייעצות עם רופא. שימוש בתרופות לפני אבחון מוקדם עלול להגביר את עמידות הפטרייה כנגד הטיפול, ולכן, תמיד במקרים אלו חייבים להתייעץ עם מומחה.

אם הבחנתם בהתחלה של מחלת ציפורניים בידיים הבאה לידי ביטוי בצורה של נקודות לבנות על הציפורן או ריח חריף מכפות הידיים, חשוב מאוד שתעברו אבחון מקצועי ותטפלו בזיהום בהקדם, תרופות ביתיות או תרופות סבתא לא יעזרו להעלים את התופעה. יש לפנות לטיפול מקצועי לא רק עבורכם, אלא גם על מנת שלא להדביק את בני משפחתכם ויפה שעה אחת קודם.

 


טיפול מקצועי לפטריות בידיים

הטיפולים נגד פטריות בידיים מגוונים וכוללים שימוש במשחות מקומיות, כדורים, תרסיסים, מריחת לק, טיפול בלייזר ובמכשירים נוספים המבוססים על אור. טיפול מקומי בציפורני הידיים עשוי להימשך כמה חודשים. הטיפול המקומי כולל שימוש בחומרים כמו אזול וחומצה אונדצילנית (Undecylenic acid). לאחר הטיפול המקומי, יש להשתמש במשחות ובכדורים נגד הפטריות.

קיימת אפשרות טיפול נוספת ומעולה בה התוצאות מידיות, ואחוז ההצלחה גבוה - טיפול בלייזר. קרן לייזר מרוכזת הורסת את הפטרייה מבלי לפגוע בציפורן עצמה, או בעור האצבע. הטכניקה מבוססת על ריכוז של אנרגיית אור חמה, ההורגת את הנבגים האחראים על הזיהום. שיטת הטיפול בלייזר נותנת מענה בטיחותי לטיפול בציפורניים, שאינו כרוך בסיכונים משמעותיים ובהשלכות בלתי הפיכות. המכונים שאנחנו עובדים איתם יתנו לכם תעודת אחריות למשך 7 שנים על הטיפול בלייזר, הרשמו עכשיו וקבלו הצעות מחיר ומידע נוסף על השיטה המובילה בעולם להעלמת פטרת ציפורניים בידיים וברגליים