×

×

ציפורן חודרנית

ציפורן חודרנית (חתרנית) נוצרת כאשר קצוות צידי הציפורן חודרות אל תוך ה״בשר״, מגרות את העור וגורמות לכאב, נפיחות, חום ואדמומיות. המצב בו הציפורן חודרת אל תוך הקפל שבצידיה דומה לחדירת גוף זר. בזמן שהציפורן גורמת לסדק בעור, עלולות לחדור בקטריות ולגרום לזיהום באזור שתוצאותיו לרוב מסתכמות בריח רע ובהפרשות למיניהן. גם כאשר כל הסממנים הרגילים אינם מופיעים (כאבים, נפיחות ועוד), הציפורן עלולה לגרום לזיהום בעייתי.

מכל מקום, ציפורן חודרנית היא תופעה מכאיבה בדרך כלל המחייבת טיפול מיידי. התופעה נפוצה בעיקר בבוהן כף הרגל למרות שהיא עלולה להופיע גם באצבעות אחרות. מומלץ שכבר בשלבים הראשונים להופעתה ועוד לפני שכל התופעות שנלוות אליה מתהוות, לפנות לפּוֹדִיאָטֶר (מומחה לבעיות בכף הרגל) או למכונים שמטפלים בציפורן חודרנית. אם לא חותכים את הציפורן החודרנית בזמן, היא ממשיכה לגדול וגם הסיבוכים שנגרמים ממנה הופכים לקשים יותר. בין הסיבוכים הקשים ניתן למצוא את המֻרְסָה (מוגלה) ואת הגרנלומה (העור באזור הופך לאדום).

המלצת המערכת

סובלים מציפורן חודרנית בבוהן כף הרגל? הכאבים הפכו להיות בלתי נסבלים? פנו עכשיו אל המומחים שלנו שיוכלו להציע מגוון פתרונות במרפאה שגם יפיגו את הכאבים וגם יעלימו את הזיהום והדלקת שהתפתחה באזור. חשוב שאת הטיפול תבצעו במכונים מורשים המצויידים במכשירי לייזר משוכללים שימנעו מהתופעה לחזור. הרשמו עכשיו לייעוץ.

 


הגורמים לציפורן חודרנית

גזירת ציפורניים לקויה - אחד הגורמים הנפוצים לתופעת הציפורן החודרנית היא גזירה מעגלית או גזירת ציפורניים עמוקה שגורמת לעור שסמוך לציפורן להתקפל. ההמלצה היא לקצוץ את הציפורן בקו ישר כך שהקצוות הפינתיים לא ינעצו בתוך העור.

גנטיקה ותורשה - הורים שמורישים לילדיהם מבנה ציפורן בעייתי (ציפורן בצורת כפית הפוכה או ציפורניים עקומות במיוחד).

טראומה - נפילת חפץ כבד על הרגל או לחץ קבוע על אצבעות הרגליים (אצל שחקני כדור רגל למשל) עלול לגרום לציפורן חתרנית.

נעלים לא מתאימות - נעליים קטנות ולוחצות או לחלופין נעליים גדולות מידי שבהן הרגל ״מחליקה״ עשויים להוביל לשטפי דם מתחת למשטח הציפורן שמשאירים כתמים שחורים למשך מספר חודשים.

זיעה עודפת - הזעת יתר בכפות הרגליים, שימוש בגרביי ניילון שגורמים לרגל להזיע גורמים לכך שהעור מסביב לציפורן יתרכך ומכאן ועד לחדירת הציפורן לתוך ה״בשר״ המרחק קצר.

בעיות בציפורן עצמה - ציפורניים חודרניות עלולות להתהוות גם כתוצאה מבעיות בציפורניים עצמן כגון זיהום פטרייתי או נפילת הציפורן עקב טראומה.

 


טיפול ביתי לציפורן חודרנית

בשלבים הראשונים של הופעת הציפורן החודרנית ניתן לבצע מספר פעולות בבית שיקלו על הכאבים וירפאו את האזור. מומלץ תמיד לשמור על היגיינת כף רגל נאותה הכוללת השרייה של כפות הרגליים במים בטמפרטורת החדר (אפשר להוסיף מלח אנגלי). יש לעסות קלות את קצה האצבע עם משחה שמכילה אנטיביוטיקה וסטרואידים, העיסוי יעזור לריפוי הדלקת והמשחה תטפל בזיהום ותפחית את התהליך הדלקתי.

מומלץ גם למרוח שמן זית מסביב לציפורן וכמובן רצוי לנעול סנדלים או לכל היותר נעליים נוחות שלא לוחצות על הציפורן הבעייתית. גם שימוש בתרופות ללא מרשם להקלה על הכאבים יועילו. אנשים הסובלים ממחלות כמו סוכרת, פגיעה עצבית ברגל או בעיות במחזור הדם חייבים לפנות בהקדם לטיפול מקצועי. לא מומלץ לבצע ״ניתוחים ביתיים״ שעלולים להזיק יותר מאשר להועיל וגם אין לקצוץ ציפורניים באופן תכוף. כאשר המקום נרגע רצוי לפנות לפדיקוריסטית שתשחרר את הציפורן.

 


טיפול מקצועי בציפורן חודרנית

אם הטיפול הביתי לא גורם לשיפור במצב הציפורן או כאשר מתפתח זיהום שנראה בעין חייבים לפנות לטיפול מקצועי. מי שאמון על הטיפולים בציפורניים חודרניות הוא הפּוֹדִיאָטֶר (מומחה לבעיות כף הרגל), שיבדוק את כף הרגל ויבחר את הטיפול המתאים ביותר. בשלב הראשון הוא יחטא את אזור האצבע ברגל וינסה להוציא את הציפורן מה״בשר״ בעזרת מלקחיים מיוחדות. לאחר שחרור הציפורן החתרנית מורחים תרופה המכילה אנטיביוטיקה וחובשים את האצבע.

הפודיאטור ימליץ קרוב לוודאי גם על נטילת אנטיביוטיקה דרך הפה. טיפול אחר שמבצע הפודיאטור מצריך זריקת הרדמה לאצבע, לאחר שזו רדומה, הפודיאטור משחרר וגוזר את שולי הציפורן לכל אורכה, כך שלבסוף תתקבל ציפורן צרה. את שורש הציפורן צורבים לרוב במכשיר לייזר המונע צמיחה מחודשת ובכך מונעים ציפורן חודרנית חוזרת.

 


ניתוח ציפורן חודרנית

במקרים קשים יותר אין מנוס מניתוח כירורגי שאורך לכל היותר 10 דקות. לאחר שמבוצעת הרדמה מקומית של האצבע, מסירים חלק מהציפורן או את כל הציפורן בשלמותה. לרוב לא מגיעים עד לכדי כריתת השורש והסרת כל הציפורן. במהלך הניתוח מנוקזת גם המוגלה מהאזור. בסיום הניתוח חובשים את האצבע. משתחררים הביתה עוד באותו היום וצריך ליטול אנטיביוטיקה כדי למנוע זיהום. הסרת הציפורן לא פוגעת בתפקודה של האצבע אולם רק לאחר מספר ימים בודדים תוכלו לתפקד כרגיל, ההחלמה עשויה להמשך כעשרה ימים. אין תופעות לוואי מיוחדות לאחר ניתוח ציפורניים חודרניות אולם במקרים בודדים יכול להתרחש דימום קל המחייב בדיקה.

 


טיפים למניעת ציפורן חודרנית

כדי למנוע הופעת ציפורן חודרנית חשוב לגזור ציפורניים בקו ישר וזאת מבלי להשאיר פינות חדות שפוצעות את העור. יש לגזום ציפורניים לאחר שכפות הרגליים מושרות במים פושרים מאחר וציפורניים רכות הן קלות ונוחות יותר לגזירה. לחות היא אחד הגורמים העיקריים להתפתחות פטרת בציפורניים ולכן חשוב לייבש היטב את כפות הרגליים כאשר מסיימים להתקלח. בנוסף, יש להקפיד על היגיינת כף הרגל הכוללת החלפת גרביים לפחות כל יום כולל הקפדה על שימוש בגרביים יבשים. שימוש בנעליים קטנות ולוחצות או לחלופין נעילת נעליים גדולות מידי שבהן הרגל ״מחליקה״ גורמים לציפורן חודרנית ולכן רכשו נעל מתאימה (לא גדולה ולא קטנה מידי). במקרים בהם הרגל ממשיכה לגדול, חשוב להקפיד על החלפת נעליים בזמן.